جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یادروز 09مرداد1402-بیلیارد

بیلیارد

بیلیارد و لوازم جانبی آن چه شباهتی به زندگی ما دارد؟

هیچ وقت از بازی بیلیارد سردرنیاوردم. استراتژیِ نهفته پشت ضربه‌ها و تعیین حرکت‌های بعدی که بتواند بازیکن را تا آخر پشت میز نگهدارد، همیشه برایم نامفهوم و سخت بود.

امروز به استراتژی پشت ضربه‌ها کاری ندارم و تنها می‌خواهم به حرکات پی‌درپی به توپ توجه کنم.

تیموتی گالوی در توضیح مفهومی به نام «تکانه عملکرد»، این تکانه را شبیه به واکنش توپ بیلیارد می‌داند و عنوان می‌کند وقتی با جمله «من عصبانی شدم و این کار را انجام دادم چون شما به من گفتی…» روبه‌رو می‌شویم، یعنی گوینده در حال انجام عکس‌العملی مکانیکی و شبیه به واکنش توپ بیلیارد در برخورد با سایر توپ‌هاست.

اتفاق رخ داده آشفته و تنها تکانه‌ای عملکردی است که تحرک پویایی ندارد و و تنها یک حرکت معمولا بی‌تعقل است.

🌻گالوی به‌خوبی می‌داند چگونه از تشبیه‌های گویا و در عین حال ساده برای تفهیم و آشکارسازی مفهوم استفاده‌کند.

توپ بیلیارد استعاره‌ای از حرکاتی بدون تامل دارد که در تماسی ناگهانی با دیگر توپ‌ها و یا دیواره میز بیلیارد، تغییر جهت داده و فورا ماهیت مسیر خود را دچار دگرگونی می‌کند.🎱

اگر تصور غالب ما این باشد که اشیا، انسانها و محیط پیرامون‌مان، بر انتخاب‌ها و مسیری که اکنون در حال تقلا در آن هستیم، نقش بسزایی داشته‌اند، خود را همان توپ بیلیارد و زندگی خود را نیز همان میز بیلیارد دانسته که توسط بازیکنان و توپ‌های دیگر موجود در زمین هدایت می‌شویم.

دیدگاه تیموتی گالوی در ادامه نیز که از ابزار استوپ جهت ایجاد دید بهتر معرفی شده نیز حایز اهمیت است و این امکان را فراهم می‌کند که خود را برای حتی دقایقی بیرون از میز تصور کرده و نگاه جدیدی به زندگی پرفراز و نشیب خود بیاندازیم.

شاید دریافتیم کجای مسیر بازیکن، توپ، چوب و یا میز بوده‌ایم.

💐خود را هم‌اکنون کدامیک از این لوازم جانبی بیلیارد می‌دانید؟
چه اندازه خود را در انتخاب رفتارها و اعمال خود آگاه و یا بی‌اختیار تصور می‌کنید؟

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «یادروز 09مرداد1402-بیلیارد»

  1. چه ارتباط جالبی بود طاهره جان. مخصوصن تشریح برخورد توپ با سایر توپ‌ها👏👏
    بجز رفتارهای بدون تامل، تمام زندگی اینطور هست. مثلن وقتی من هدفی در زندگیم دارم، یک آدم اون سر دنیا هم می‌تونه تو رسیدن به هدف من موثر باشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید