جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یادروز 20تیر02-ونگوگ

ونگوگ

به نام یزدان پاک

یادروز 20تیر02-ونگوگ

 

سرگذشت خلاصه‌شده‌ی «ونسان ونگوگ» را که در 7 صفحه از کتاب وسعت یا عمق؟ خواندم.

صفحات ابتدائی، اصلا نمی‌دانستم در مورد چه‌کسی صحبت می‌کند؟

این عادت نویسنده‌ خوش‌ذوق کتاب است که خواننده را در تعلیقی مداوم نگه‌دارد که تا خواندن سطر آخر همراه باشد.

وقتی متوجه‌شدم، مجبور شدم از ابتدا دوباره بخوانم تا میزانی از فرازوفرودهایش در تجربه انواع و اقسام فعالیت‌ها را دقیقتر متوجه شوم.

ونگوگ در اوج بیماری روانی یعنی در 10 سال آخر عمرش به نقاشی روی‌آورد و تازه متوجه‌شد که به نقاشی علاقه‌مند است و نقاشی آنقدرها هم سخت نیست. در همین زمان او بیش از 900 نقاشی و 1100 طراحی کشید.🎨

وقتی در کودکی از کشیدن طرحی آزاد از یک گربه، احساس ناتوانی کرد تا سن 27 سالگی به هر کاری دست زد تا بفهمد برای چه کاری ساخته‌شده‌است؟

حتی پس از اینکه به نقاشی روی‌آورد، افراد زیادی او را مبتدی خواندند و شایسته‌ی نشستن در کلاس کودکان 10 ساله!

اما او دریافته‌بود که نقاشی با هر سبکی و بصورت آزاد، دلخواه اوست و با رسالت تصویرکردن چیزی بی‌نهایت، به خلق آثاری پرداخت که حاصل تخیل، بی‌پروایی و عدم‌قضاوت‌گری بود.

آثاری که عصری تازه از هنر را ابداع کرد و به گرانبهاترین اشیای فرهنگی و مادی در جهان تبدیل شد.

پریدن‌های پیاپی شاخه به شاخه ونگوگ او را به استیصال رسانده‌بود.🕴

استیصالی که منشا آفرینش هنری بدیع، شد و اگر او بجای 37 سالگی در 34 سالگی از دنیا رفته‌بود، حتی پانویسی از تاریخ نصیبش نمی‌شد، زیرا که او آثار مهمش را در 2 سال آخر عمرش و در حتی چند ساعت خلق کرد.

گاهی که به کودکانم، پیگیری و انجام تکالیف‌شان را تذکر می‌دهم، چهره‌ی مرحوم ونگوگ پیش چشمانم ظاهرمی‌شود که چگونه از رهایی و آزادی در انتخاب با وجود اتهامات بسیار، به ماندگاری نامش در دنیا رسید، وقتی حتی ما نام آنها که او را متهم به عدم‌ثبات کردند و شکست‌خورده نامیدند هم نمی‌دانیم.

قصدم این نیست هرکه را اینگونه بی‌ثبات عمل می‌کند، بزرگ و یا هرکسی را که برای رسیدن به جایگاهش زحمت‌های زیادی کشیده، تقبیح کنم.

بلکه تصورم این‌است که برچسب‌های مرسومی که از گذشته بجای‌مانده و راز خوشبختی و سعادت را در عناوین شغلی معروف تعریف می‌کند، یک تصور نخ‌نما معرفی‌کنم.

تصوری که باعث می‌شود لباسی را بدون پروکردن برای خود مناسب بدانم و بخرم. اما وقتی در خانه متوجه ایرادهایش و عدم‌تناسب‌اش شدم، به جهت پرداخت وجه و عدم‌امکان بازگشت، با هر مشقتی آنرا بپوشم.

اینجا چه کسی ضرر کرده‌است؟

💐اگر ونگوگ پیشنهاد برادرش را برای نجاری، خواهرش برای نانوایی و حتی خودش برای کتابداری را خریدکرده‌بود، امروز من و شما آثاری از نقاشی‌هایش را در خانه‌مان داشتیم؟

 

یادروز 19تیر02-لیموترش را شاید دوست داشته‌باشید

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید