جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نگاهی به کتاب مگا خلاقیت

خلاقیت

این کتاب که در 2002 نوشته شد در سال 1385 در ایران توسط مارال شیخ زاده و موسسه خدمات فرهنگی رسا آنرا به مرحله چاپ رساند. این کتاب تا سال 1397 به چاپ هفتم هم رسید.

کتاب 290 صفحه و بسیار خوش خوان است.

نویسنده ی کتاب دکتر آندره جی الینیکف یک سرهنگ روس الاصل تبعه­‌ی آمریکا است که در جهان انسان با جسارتی خوانده می­‌شود. او که پیشگام در زمینه‌­ی مگا خلاقیت در جهان است، سالها پیش روسیه و تمام افتخارات و درجات سرهنگی‌­اش را ترک و در کشوری ساکن شد که داعیه‌دار پذیرش خلاقیت و به کارگیری آن در همه عرصه هاست. او چندین پروژه پرورش خلاقیت در کشورهای مختلف به اجرا درآورده که بعضی از آنها تا مدتها ادامه داشته و بوسیله ی این پروژه ها زندگی بسیاری از انسانها دستخوش تغییرات شگرف شده است.

ترجمه این کتاب از خانم مارال شیخ زاده است که تاکنون ترجمه های مقالات و کتابهای متعددی را بر عهده داشتند.

داستان من و مگاخلاقیت یا Mega creativity

همیشه خودم را انسانی بدون خلاقیت می‌پنداشتم و حتی برای فراتر رفتن از محدوده‌های پیش‌بینی‌شده، تلاشی هم نمی­‌کردم.

زمانی که این کتاب توسط استاد کتاب‌نویسی­ در جریان یک جلسه کوچینگ به من معرفی شد، تقریبا هیچ درنگی برای خریدنش اتفاق نیفتاد و فورا این کتاب به فهرست خواندن‌های آینده‌ام اضافه شد. خرید کتاب اردیبهشت 1401 اتفاق افتاد اما خوانش آن از آذر شروع شد. نیاز به تمرکز و کمی خلوت کردن داشتم. ویرایش کتاب خودم را تمام کرده بودم و حالا مایل بودم به کتابی سر بزنم که مدتها از درون کتابخانه چشمک‌های بسیاری بهم می‌زد. طوری که بالاخره در دهم آذر این اتفاق افتاد و من با شگفتی به این کتاب وارد شدم. جدیت من برای شروع باعث شد که فورا در کتاب فروش‌ها به دنبال برچسب‌های رنگی خط‌دار برای چسباندن در کتاب و انجام تمرین ها باشم. همانطور که می بینید…

نویسنده در مقدمه و در ابتدای هر فصل سخنانی قصار از انسانهای معروف بیان می کند. او در مقدمه اشاره بر این  دارد که خلاقیت منحصر به افراد خاص نیست و اگر از تازگی فراری هستید، ترسو هستید، یکنواختی را می‌پسندید و از رویاپردازی بیزارید این کتاب را نخوانید.

در ادامه 3 سوال و 3 گزینه ی یکسان مطرح می کند که در هرکدام اشاره به موقعیتی مهم تاریخی دارد و نظر خواننده را جویا می شود.

نسخه فیدیبو

در مورد طرح جلد کتاب می‌توان آنرا تا حدودی خلاقانه و مرتبط با موضوع کتاب دانست. فونت نثر کتاب مناسب است.

برای تمرین‌ها خطوط محدودی وجود داره و اگه مثل من وسواس داشته باشید و دلتان نخواهد که کتابتان نوشته‌های متعدد داشته باشد که در هنگام دوباره خوانی خسته‌تان کند، بهتر است همان روش برچسب‌های رنگی را برای تمرینان انجام دهید که هم شیک و تمیز است و هم باعث می‌شود که در دوباره خوانی حواستان پرت تمرین‌ها نشده و منتظر ایده‌های جدیدی برای تمرین ها باشید.

این کتاب چگونه به خواننده کمک می‌کند؟ 

روند کتاب به نوعی است که اگر ذهنتان را متمرکز در خوانش آن کنید، بسیار سریع عاشقش می‌شوید. چون روند آرام و با طمانینه اتفاق می‌افتد و مانند آلیس در سرزمین عجایب به آرامی از دنیایی یکنواخت و تکراری خارجتان کرده و به دنیایی  وارد می‌کند که در آن ذهن شما فراتر می‌اندیشد، ماهیت موضوعات را دقیقتر می‌نگرد، مگانوآور تصور می‌کند، هیچ نه‌ای را مانع نمی‌پندارد و همیشه پذیرای ایده‌های جدید و در واقع دیوانگی های جدید است.

این کتاب به شما کمک می‌کند زاویه دید دیگری به مسائل داشته باشید، موشکافانه به یک اختراع جدید فکر کنید، با متدهای نبوغ آشنا شوید و در انتها با 5 نوع نبوغ آشنا شوید که دقت و تمرکز روی آنها می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

نبوغ وجودی

نبوغ ارتباطی

نبوغ ابزاری

نبوغ آشناسازی(منطبق سازی)

نبوغ نوآورانه

این کتاب به کمک ساختن ماتریس برای هر موضوع، به شما می‌آموزد که چگونه موضوعات را به بخش‌های مختلف تقسیم کرده و برای هر جز آن پیشنهاد ارائه دهید تا ترکیب این پیشنهادات بتواند به شما دید جدیدی بدهد.

تجربه‌ی شخصی من در این کتاب این است که خواندن یکباره‌ی آن می‌تواند تنها چراغهایی کم‌سو برایمان روشن کند، اما خوانش مجدد و غیر ترتیبی آن می تواند این چراغ‌ها را به نورافکن‌هایی قوی تبدیل کرده و ایده‌های جدیدی را در ذهنتان برافروزد.

اصطلاحاتی همچون مگانوآور، فراپذیرا، فراموثر که در فهرست مطالب هم دیده می‌شود، به کرات در کتاب تکرار شده و مدام این موضوع را گوشزد می‌کنند که از دایره‌ی امن تصورات خود خارج شده و گونه‌ای دیگر تفکر کنیم.

جملاتی کوتاه از کتاب مگا خلاقیت

به ساده‌ترین زبان، خلاقیت تازگیِ ایجاد شده و نوآوری تازگیِ منتقل شده است.

ارتباطات نقطه شروعی است هم برای خلاقیت و هم برای تخریب.

ارتباط خلاق در عین اینکه نیازمند انرژی، تلاش و عشق به مردم است، روابطی را به وجود می‌آورد که منجر به موفقیت می‌شود.

فرد مگاخلاق برروی ایده‌هایی چنان بنیانی و پایه‌ای تمرکز می‌کند که آنها خود ایده‌های دیگری تولید می‌کنند.

مگاخلاق می‌تواند مگا نوآور شود و دنیا را دستخوش تغییر کند.

چند پاره ای از کتاب

-پیشتر خلاقیت ویژگی ذاتی بود و منحصر به عده محدودی از مردم می‌شد. اما امروزه دیگر خلاقیت یک علم و ویژگی اکتسابیدر آینده است و دیگر صرفا مختص افراد معدودی نمی‌باشد.

-این کتاب برای افرادی است که جرأت رؤیاپردازی و جسارت عمل کردن را دارند، آن دسته افرادی که زمین را می‌گردانند آنهایی که سازندگان همه کاره هستند. مگا خلاقیت به شما علاوه بر روشهایی برای باز کردن ذهن تان روش تفکر جدیدی ارائه می کند و به شما قدرت خلق ایده های قویتر و فراوانتر را می دهد.

در پایان امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و فرصتی را برای خواندن این کتاب برای خود فراهم کنید. 

4 دیدگاه دربارهٔ «نگاهی به کتاب مگا خلاقیت»

 1. زمانی کتاب خوندن زیادی نقدبرانگیز بود و باور عمومی این بود که زیاد خواندن آدمها را از عملگرایی دور می‌کند. علت هم عملکرد آنها بود اما افراد زیادی نشون دادند که برای داشتن زندگی خلاق کتابخوانی و نوشتن درباره‌ی کتابها ضروریه

  1. بله دقیقا کتاب خواندن بدون نوشتن از کتابها و پیاده کردن اونها به کاغذ به نظرم فقط شبیه به بایگانی کردن اطلاعات هست و بس

 2. سلام وقت بخیر
  ممنونم از شما
  می‌گویند شخصی می‌خواست خانه‌اش را بفروشد به مشاور املاک مراجعه کرد و مشخصات خانه‌اش را به او داد
  خود مرد از روز بعد در آگهی های تبلیغاتی به دنبال خانه‌ای جدیدی بود که بعد به آنجا منتقل شود
  درصفحه آگهی روزنامه به مشخاصات خانهای برخودر کرد که دقیقا مشخصات مورد علاقه او را داشت.
  کمی که پیگیر شد دید دقیقا همان خانه‌ای است که در آن زندگی می‌کند و اگهی را مشاور املاک خودش در روزنامه منتشر کرده بود!!!
  من هم با این که این کتاب رو خونده بودم
  الان تشویق شدم دوباره برم سراغش
  ممنونم

  1. بله استاد به تشویق شما سال گذشته کتاب رو خوندم و واقعا عجیب لذت بردم
   تلاش می کنم بهش رجوع کنم و ایده هایش رو دنبال کنم
   بازم ممنون که خوندید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید