جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لذت از رسیدن یا پیمودن

رسیدن

هفته پیش وانتی را کنار خیابان دیدم که پر از سیب‌زمینی‌های بار شده‌بود و راننده‌ای که کلافه و منتظر مشتری اطراف آن راه می‌رفت.

گویی راننده وقت و عمر خود را نیز همچون سیب زمینی‌های بارشده صرف دیدن جاده و تامین معاشی می‌کرد که نیازهای خود و خانواده احتمالی‌اش به آن وابسته بود.

سالهای گذشته خود نیز از این لحظه‌ها کم نداشتم. هیچ فعالیتی برای انجام حتی در اوقات بیکاری نیز نداشتم و مغزِ پر از پیچیدگی‌ام را تنها برای انجام چند کار ساده برنامه‌نویسی کرده‌بودم.

گویی زمان برایم سیب زمینی‌هایی بود که در جیب داشتم و آنرا برای شبکه‌های اجتماعی، گفتگوهای بی‌ارزش، فیلم‌های تکراری، بازی و بحث‌وجدل‌های بی‌خاصیت خرج می‌کردم و جذابتر اینکه پس از خرج سیب زمینی‌ها، از سرعت عمری که رفته‌بود شکایت داشتم.

زمانی که فهمیدم عمرم سیب‌زمینی نیست و من نیز سیب‌زمینی‌فروش نیستم، همت گماردم به پیداکردن علایقم. سالها به آزمون و خطا روی آوردم، کتابهای زیادی را زیرورو کردم تا بفهمم عمر باارزشم را باید صرف چه‌کاری کنم که برای آن آفریده شده‌ام؟

گاه خسته و پشیمان شدم و گوشه خیابان زندگی‌ام نشستم و تماشا کردم، گاه نیز برخواستم و تند دویدم و باز خسته شدم.

اما بیشترین لذت را زمانی بردم که آهسته ولی پیوسته خیابان را طی‌کردم. به مقصد فکر نکردم و تنها مسیرم را با تجربه و مهارت پربارتر کردم.

 

دیگر لحظه‌ها سیب‌زمینی برای فروش نبودند بلکه گوهرهایی بودند که جمع می‌کردم و قصد فروششان را نیز هرگز نداشتم.

براستی مقصد کجاست؟ چه کسی می‌داند؟

هدف پیمودن است و بس و لذت نیز در پیمودن است نه در رسیدن.

رسیدن پایان است و پیمودن بی پایان.

 

گوش‌نوش 16 اردیبهشت 1402

منتشرشده در کانال تلگرام       https://t.me/taherehkhademi

گوش‌نوش شادمانی دربان متعهد قصر روح ما شاید برایتان جذاب باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید