جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عادت

عادت

عادت چه بلایی سرمان می‌آورد؟

ویلیام جیمز فیلسوف و روانشناس برجسته آمریکایی در تمام سال‌های زندگی‌اش در جملاتی قصارِ بسیاری، داشتن «عادتِ نظم» را عنصر مهمی در خلاقیت و انجام کارهای جالب موثر می‌دانست.

اما خود در مقاطع مختلف زندگی به گواه زندگی‌نامه‌نویس‌اش، رابرت د. ریچارسون از هر عادتی مبرا بود و یگانه عادتش، «عادتِ بی‌عادتی» بود.

آنچه که سالهای اخیر در بسیاری از کتابها به انحای مختلف رمز موفقیت بیان شده، داشتن عادات منظم و بالابردن بهره‌وری روزانه با انجام این عادت است.

آنچه که بیشتر از گذشته نادیده گرفته شده است، واقعیتِ نسخه‌ی یکسان برای کلیه انسانها با انواع خلقیات، روحیات، نحوه زندگی و تجربیات است که نمی‌تواند چندان جذاب و قابل اجرا باشد.

انجام‌دادن عادتهای روزانه بعد از مدتی به بی‌توجهی و عدم تمرکز در حین اجرا منتج شده و عدم انجام، سرخوردگی و خودسرزنشیِ عدم پایبندی به اصول‌ ارزشی برایمان تعریف می‌شود.

عادتی در مسیر اجرا می‌تواند به بهترین شکل ممکن اثربخش و تاثیرگذار باشد که پویایی و تغییر شکل آن نیز توسط فرد موردقبول و دوست‌داشتنی باشد.

صرف انجام یک عادت روزانه اعم از نوشتن، خواندن، ورزش‌کردن و… نمی‌تواند منجر به نتایج درازمدت اثربخشی، خلاقیت و اشتیاق شود.

💐عادت خواندن صفحاتی از دو کتاب «عادات و آداب روزانه بزرگان» و «کواکتیو کوچینگ» هرروز برایم جذاب است، چون هرروز میزان خواندن را تغییر می‌دهم، گاهی مدت زمان بیشتری اختصاص می‌دهم و حتی از درون‌شان، موضوع برای نوشتن یادداشت خارج می‌کنم که باعث‌ می‎‌شود این عادت، برایم به یک فعالیت هیجان‌انگیز تبدیل شده و لذت همسایه همیشگی خواندن‌شان باشد.

 

❓چه عادتی خوبی را تصمیم گرفتید انجام دهید و پس از مدتی برایتان تکراری و بی‌تاثیر شده‌است؟
برای تغییر روش انجام، زمان انجام و تغییر در ماهیتِ عادت برای اثربخشیِ بیشتر، چه کاری می‌توانید انجام‌دهید؟

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید