جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خواب-قسمت 3-سرزنش

سرزنش

 

تابستان 1401 بود که مدتی در بیدارشدن 10 دقیقه زودتر از 5:20 مشکل داشتم. زنگ ساعت مغزم راس 5:20 به صدا در می‌آمد و زنگهایی که قبل از آن گذاشته بودم را نادیده می‌گرفت و تنها در آن ساعت به چشمانم دستور بازشدن می‌داد.

این مدت نتوانسته بودم ساعت بیدارشدن را تغییر دهم و به جهت تعدد کارهایی که برای خود چیده بودم، به چالش مهمی برایم تبدیل شده بود.

تقریبا 2 ماه با ساعت 5:20 کلنجار عجیبی داشتم، از این ساعت به نوعی متنفر شده بودم و دلم می‌خواست ساعت 5:20 صبح را از زندگی‌ام حذف کنم.

پس از بیداری به جهت بمباران خودم با سرزنش‌های متعدد تا لحظه رسیدن به سرکارم، تپش قلب عجیبی داشتم.
قاعدتا در همه لحظات قلبم تپش داشت و دارد اما این تپش، گویی در زبان، گوش و تمام اعضا و جوارحم جریان داشت. حال آنکه من برای ساعت رسیدن به سرکار هیچ فشاری از سوی رئیسم نداشتم.

روزی از این روزها، خودِ سرزنشگرم، به خودش آمد و کمی عقبتر ایستاد تا قلبم از مسابقه‌ی تپیدن که هر روز مجبورش می‌کردم خسته شود و این گفتگو را درونم جاری کرد:«تاکنون بدنت، برای کم خوابی ها، زود بیدارشدن‌ها و فعالیت‌های زیادی که برایش تعیین کردی به تو اعتراضی کرده که تو اینجوری برای 10 دقیقه دیر بیدارشدن سرزنشش می‌کنی؟»

نهیب ناگواری بود. از سرزنش‌هایم خجالت کشیدم، بدنم را دلداری دادم و خواسته‌هایم را طبقه بندی و برای کوچکترین همراهی بدنم شکرگذاری کردم.

شکرگذاری‌های گاه و بی‌گاه و توقف سرزنشگری، در کمال تعجب، ساعت بیدار شدن را مدام عقبتر برد تا توانستم لذت بیداری سحر را به بدنم هدیه دهم.

این تجربه برایم درسی مهم شد. آنقدر که از این تجربه درس گرفتم، بعید می‌دانم از یک سال تحصیلی در مدرسه و دانشگاه درسی زندگی گرفته باشم.

برای گام دوم، ساعت بیداری را 10 یا 15 دقیقه عقب بکشید.

به هیچ وجه انتظار نداشته باشید فورا این ساعت به عنوان ساعت بیداری در مغزتان خانه کند.

بی‌سرزنش و انتقادهای غیرسازنده، از بدنتان برای همراهی اش در تمام لحظه ها قدردان باشید.

ساعت خواب و بیداری بدن به مرور زمان به آنچه می‌خواهید تبدیل می‌شود.

نوزاد را یادتان هست. به نوزاد ساعت خواب و بیداری بدنتان هم فرصت دهید آرام و بی‌مذمت رشد کرده و برایتان حرف بزند.

 

گوش‌نوش 30 شهریور 1402

منتشرشده در کانال تلگرام   https://t.me/taherehkhademi

قسمت دوم خواب را می توانید از اینجا بشنوید و بخوانید

گوش‌نوش خواب قسمت 4-احساس خستگی را هم شاید دوست داشته باشید

خواب-قسمت 5-لذت  را هم شاید دوست داشته باشید

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا

یک جلسه کوچینگ رایگان

1 ساعت جلسه رایگان کوچینگ در زمینه‌های نوجوان، خانواده و زندگی هدیه‌ی من به همه آنهایی است که با ورود به سایت به من افتخار داده‌اند.

بارها اتفاق‌افتاده که تنها یک جلسه‌ی رایگان برای کوچی‌هایم، راهگشا بوده و توانسته‌اند پس از آن مسیر دلپذیرتری را برای خود انتخاب کنند.

شماره تلفن خود را وارد کنید و اولین جلسه کوچینگ را رایگان دریافت کنید